Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical la administrator intreprindere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical la administrator intreprindere individuala

Buna ziua,

sunt administrator la intr. individ. , nu sunt angajat, am contract la CAS si platesc sanatatea in baza deciziei de impunere de la finante.
Am fost internat pt. operatie.
Pot beneficia de concediu medical?
cum se procedeaza?

multumesc!
Ati putea beneficia de cm doar inconditiile in care ati desfasura activitatea pe baza unui contract de administrare si ati depune declaraţia de asigurare pentru concedii şi indemnizaţii la casa de asigurări de sănătate la care sunteti luat în evidenţă ca plătitor de contribuţie de asigurări sociale de sănătate. Cota de contribuţie pentru concedii şi indemnizaţii de 0,85% se datorează asupra veniturilor supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.