Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Regulamentul CEDO. Anunț oficial important fãcut ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Regulamentul CEDO. Anunț oficial important fãcut de CEDO cu privire la DECLARAȚIILE UNILATERALE. Modificãri ale Regulamentului.

Stimați forumiști
care vă aflați în faza a doua a procedurilor CEDO, procedura contradictorie, mai precis în faza negocierilor cu Statul.

Pe data de 3 septembrie 2012 CEDO a făcut un anunț important în ceea ce privește intrarea în vigoare a Regulii 62 A a Regulamentului Curții, reglementând procedura Declarației Unilaterale.

Vă invit, așadar, să observați noile prevederi ale Regulamentului, disponibile aici:
[ link extern ]

Textul anunțului la care m-am referit îl puteți găsi, un anumit timp, pe prima pagină a Curții Europene, la rubrica Alte Știri - Declarații unilaterale.

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator
Stimați forumiști,

Pe data de 1 iulie 2013 a intrat în vigoare un nou Regulament al Curții Europene a Drepturilor Omului.

Îl puteți descărca, în varianta scrisă în limbile oficiale, de pe site-ul CEDO.

Ca element de interes maxim, noul Regulament conține anumite prevederi importante cu privire la procedura de completare a cererilor.

Atenție, cerințele impuse de CEDO la cu privire la modul de completare a cererilor (aplicațiilor) vor fi modificate de noul Art. 47 al Regulamentului, cu precizarea că acest nou articol va intra în vigoare în data de 1 ianuarie 2014.

Cu stimă.
Stimați forumiști,

Regulamentul Curții Europene a Drepturilor Omului a suferit anumite modificări.

Astfel, pe data de 1 ianuarie 2016, au intrat în vigoare noile amendamente ale acestui document, inclusiv o nouă variantă a Art. 47, care reglementează modul de completare a cererii - aplicației - învestitoare a Curții.

Vă invit, deci, să citiți cu deosebită atenție instrucțiunile de completare a aplicației și să descărcați versiunea actuațizată.

Pe pagina oficială a Curții Europene aveți toate datele despre aceste modificări.

[ link extern ] =

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator