Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA se poate recupera tva la facturi neincasate?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

se poate recupera tva la facturi neincasate?

am o intrebare legata de situatia juridica a firmelor care dau tepe.
am de primit de la mai multe firme peste 10000 euro. Pe administratorii acestor firme nu ii gasesc sau erau boschetari cu sediul la o casa derapanata. Firmele inca mai exista dar nu intetelg ce regim juridic au? Au f multe datorii atat la alte firme sau la stat. Inteleg ca pt a cere falimentul si a-mi putea deduce macar TVA platit pentru serviciul prestat trebuie sa imi datoreze o suma mai mare decat 2000 euro.La majoritatea debitorilor nu am sume mai mari de 2000 euro dar cumulat iese o suma mare. Administratia finantelor nu-i poate inchide sau baga in faliment dupa macr 2 ani de lipsa de activitate? Banuiesc ca nu poti suspenda activitatea unei firma daca esti dator la stat, sau se poat6e?
daca are cineva idei cum a-si putea recupera macar TVA platit pentru facturile neicasate va rog sa ma ajutati.
cu respect
pentru a recupera platit trebuie ca firma debitoare sa fie lichidata in urma procedurii insolventei. Pentru a cere insolventa unei firme aveti nevoie de o creanta (formata din 1 sau mai multe facturi) in suma minima de 45.000 ron si o intirzierea la plata de minim 90 de zile.
va multumesc, am inteles
nu am aceasta suma de recuperat de la un singur debitor deci nu pot cere insolventa, dar o firma cu datorii la privati si la stat cat poate dainui asa,nu o inchide fiscu, nu-i cere insolventa sau falimentul?
daca nu mai are activitate dar are datorii nu i se intampla nimic?
deja am peste 350 de zile decand ma chinui sa recuperez banii, deci nu mai cred ca ii voi recupera, dar intrebarile mele sunt asa ca pentru o tara vest europeana in care s-ao respecta legea........