Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care era competenta materiala a judecatoriilor in anul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care era competenta materiala a judecatoriilor in anul 2010, luna mai?

Am un proces care a inceput in luna mai 2010 ,in civil,pentru o casa cu valoarea de 150.000 ron sau 1,5 miliarde lei vechi si nu stiu exact daca la acea data judecatoria avea competenta materiala pt suma aceasta.Am reusit sa recuzez judecatorii initiali pt abuzuri si in ianuarie-februarie 2012 am mutat actiunea la alta judecatorie,dar nu stiu daca la acea data si aceasta avea competenta materiala, legile si Codul de procedura civila si OUG de modificare a acestuia fiind ambigui.Cunoaste cineva care este suma exacta in perioadele respective pt competenta judecatoriei,deoarece in codul de pr.c nu se specifica.iar la Tribunale se da ca suma de la care judeca este peste peste 1 miliard de lei vechi(100000 ron) pt tribunale la actiuni in comecial si 500.000 ron (5 miliarde lei vechi) pt actiuni civile?
La valoarea de 150.000 competenta materiala apartine tribunalului.
Care sunt articolele de lege/OUG care reglementeaza competenta materiala a judecatoriilor si a tribunalelor
codul de procedura civila
Codul de procedura civila prevede la art 2 alin 1a ca tribunalul judeca in prima instanta cererile in comercial peste 100000ron si alte cauze civile paeste 500000 ron,iar la judecatorii nu este prevazuta nici o suma.Cautand pe net am gasit ca tribunalul nu judeca in recurs cauze peste 100000 ron indiferent daca este comercial sau civil, dar nu am gasit care estelegea sau OUG care sa le invoc
Dacă discutăm despre competenţa instanţelor după valoarea obiectului pricinii, atunci competenţa -în cazul procesului dvs.- aparţinea judecătoriei în anul 2010 şi aparţine tot judecătoriei şi în prezent. Art. 1 şi art. 2 Cod procedură civilă aveau, în mai 2010, următorul conţinut:
Art. 1
Judecătoriile judecă:
1. în primă instanţă, toate procesele şi cererile, în afară de cele date prin lege în competenţa altor instanţe;
2. plângerile împotriva hotărârilor autorităţilor administraţiei publice cu activitate jurisdicţională şi ale altor organe cu astfel de activitate, în cazurile prevăzute de lege;
3. în orice alte materii date prin lege în competenţa lor.
Art. 2
Tribunalul judecă:
1. în primă instanţă:
a) procesele şi cererile în materie comercială al căror obiect are o valoare de peste 100.000 lei, precum şi procesele şi cererile în această materie al căror obiect este neevaluabil în bani;
b) procesele şi cererile în materie civilă al căror obiect are o valoare de peste 500.000 lei, cu excepţia cererilor de împărţeală judiciară, a cererilor în materia succesorală, a cererilor neevaluabile în bani şi a cererilor privind materia fondului funciar, inclusiv cele de drept comun, petitorii sau, după caz, posesorii, formulate de terţii vătămaţi în drepturile lor prin aplicarea legilor în materia fondului funciar;
c) conflictele de muncă, cu excepţia celor date prin lege în competenţa altor instanţe;
d) procesele şi cererile în materie de contencios administrativ, în afară de cele date în competenţa curţilor de apel;
e) procesele şi cererile în materie de creaţie intelectuală şi de proprietate industrială;
f) procesele şi cererile în materie de expropriere;
g) cererile pentru încuviinţarea, nulitatea sau desfacerea adopţiei;
h) cererile pentru repararea prejudiciilor cauzate prin erori judiciare săvârşite în procesele penale;
i) cererile pentru recunoaşterea, precum şi cele pentru încuviinţarea executării silite a hotărârilor date în ţări străine;
2. ca instanţe de apel, apelurile declarate împotriva hotărârilor pronunţate de judecătorii în primă instanţă;
3. ca instanţe de recurs, recursurile declarate împotriva hotărârilor pronunţate de judecătorii, care, potrivit legii, nu sunt supuse apelului;
4. în orice alte materii date prin lege în competenţa lor.

De altfel, acesta este conţinutul art. 2, pct. 1, lit. a) şi lit. b) Cod procedură civilă începând cu data intrării în vigoare a Legii nr. 219/2005 privind aprobarea OUG nr. 138/2000 pentru modificarea si completarea Codului de procedură civilă (a se vedea şi art. II din Legea nr. 459/2006). Ulterior momentului mai 2010, art. 1 Cod procedură civilă a fost modificat prin Legea nr. 202/2010 iar art. 2, lit. a) din acelaşi act normativ a fost abrogat prin Legea nr. 71/2011 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil.

Aceste modificări, însă, nu schimbă cu nimic competenţa în cazul litigiului dvs.: tribunalele judecă în primă instanţă procesele şi cererile în materie civilă al căror obiect are o valoare de peste 500.000 lei (cu excepţiile prevăzute în Cod). Asta înseamna că judecătoriile judecă în primă instanţă procesele şi cererile în materie civilă al căror obiect are o valoare de până la 500.000 lei, cu excepţia situaţiilor reglementate la art. 1, pct. 1^1 Cod procedură civilă, când judecă în primă şi ultimă instanţa procesele şi cererile privind creanţe având ca obiect plata unei sume de bani de până la 2.000 lei inclusiv.
Gabriela Pintea, Consilier juridic