avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CALOMNIA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CALOMNIA

Care sint articolele din lege referitoare la calomnie?
Insulta si calomnia ,prin decizia RIL promovata de procurorul general al parchetului ICCJ au fost scoase de sub incidenta penala
In raport de situatie,daca exista probe temeinice ca au fost aduse prejudicii de imagine,de reputatie,ale onoarei si demnitatii se poate formula actiune in instanta
CAPITOLUL IV
INFRACŢIUNI CONTRA DEMNITÃŢII

#M32
ART. 205 *** Abrogat*)
ART. 206 *** Abrogat*)
ART. 207 *** Abrogat*)
#CIN
*) Art. 205 - 207 au fost abrogate prin art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 (#M32).
Curtea Constituţională, prin Decizia nr. 62/2007 (#M35), a constatat că dispoziţiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 (#M32), partea referitoare la abrogarea art. 205, 206 şi 207 din Codul penal, sunt neconstituţionale.
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, prin Decizia nr. 8/2010 (#M43), a stabilit că normele de incriminare a insultei şi calomniei cuprinse în art. 205 şi 206 din Codul penal, precum şi prevederile art. 207 din Codul penal privind proba verităţii [abrogate prin dispoziţiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 (#M32), dispoziţii declarate neconstituţionale prin Decizia Curţii Constituţionale nr. 62/2007 (#M35)], nu sunt în vigoare.
Reproducem mai jos prevederile art. 205 - 207, în forma în vigoare înainte de abrogarea efectuată prin art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 (#M32).
#B

"ART. 205
Insulta
#M22
Atingerea adusă onoarei ori reputaţiei unei persoane prin cuvinte, prin gesturi sau prin orice alte mijloace, ori prin expunerea la batjocură, se pedepseşte cu amendă.
#B
Aceeaşi pedeapsă se aplică şi în cazul când se atribuie unei persoane un defect, boală sau infirmitate care, chiar reale de-ar fi, nu ar trebui relevate.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală."
#B
"ART. 206
Calomnia
#M30
Afirmarea sau imputarea în public, prin orice mijloace, a unei fapte determinate privitoare la o persoană, care, dacă ar fi adevărată, ar expune acea persoană la o sancţiune penală, administrativă sau disciplinară, ori dispreţului public, se pedepseşte cu amendă de la 250 lei la 13.000 lei.
#B
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală."
#B
"ART. 207
Proba verităţii
Proba verităţii celor afirmate sau imputate este admisibilă, dacă afirmarea sau imputarea a fost săvârşită pentru apărarea unui interes legitim. Fapta cu privire la care s-a făcut proba verităţii nu constituie infracţiunea de insultă sau calomnie."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insulta si calomnie capucino capucino am gasit azi o noutate pt mine, o decizie a ICCJ din care am inteles ca de fapt insulta si calomnia ar fi infractiuni. insa din cate am citit, decizia nu se ... (vezi toată discuția)
Acuze pe facebook al3xn01 al3xn01 buna seara daca sunt cercetat intr-un dosar penal nefinalizat , o cunostinta pe facebook imi adreseaza injurii plus cuvinte jignitoare vrei sa omori ca pe ... (vezi toată discuția)
Insulta sau calomnie fara specificare nume persoana? adrianpaul169 adrianpaul169 Buna ziua;va rog sa imi spuneti daca cineva foloseste intr-un articol cuvinte neplacute la adresa unor persoane dintr-un grup,fara a preciza numele lor sau al ... (vezi toată discuția)