Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plafon baza de calcul concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plafon baza de calcul concediu medical

Buna ziua,

Avem situatia unei angajate revenite din CIC in cursul unei luni ce intra in baza de calcul a concediului medical.
Venitul din salarii in luna revenirii din CIC este de 7000 lei ( la 17 zile lucrate ); venitul din indemnizatia de CIC pentru diferenta de 5 zile lucratoare asimilate stagiului de cotizare este de 500 lei.

In aceasta situatie putem sa discutam despre o plafonare a venitului realizat din salariu pe fractiune de luna in baza exemplului nr. 3 din Normele de aplicare a OUG 158/2005? Adica sa luam in considerare 6491 lei (8400/22 * 17 zile) in loc de 7000 lei cat a realizat? Sau acest exemplu din norme se refera strict doar la situatia in care nu exista stagiu de cotizare complet?

Multumesc!
La calculul concediului medical intra cele 6 luni anterioare lunii in care s-a prezentat concediul medical chiar daca a fost in CIC.
Nu, se plafoneaza doar indemnizatia rezultata din calculul concediului medical daca este cazul.
oug 158 din 2010
Art. 21 (3)Perioada în care o persoană beneficiază de indemnizaţia prevăzută la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1) şi art. 9 alin. (5) şi (6) sau se află în concediul fără plată prevăzut la art. 6 constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii indemnizaţiilor de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare.
Plafonarea se face la total venit lunar pentru fiecare din cele 6 luni anterioare concediului medical. Vedeti art.73, exemplul nr.2 din Norme.

Exemplul nr. 2 - Situaţia în care veniturile din ultimele 6 luni depãşesc plafonul stabilit de lege

──────────────────────────────────────────────────── luna*) 1 2 3 4 5 6
V**) 5.000 5.000 5.000 5.000 5.000 5.000
NZ***) 21 19 21 20 21 20 ────────────────────────────────────────────────────
vplaf****) 5.000 5.000 5.000 3.960 3.960 4.680 *)

luna 1 - luna august 2006
luna 2 - luna septembrie 2006
luna 3 - luna octombrie 2006
luna 4 - luna noiembrie 2006
luna 5 - luna decembrie 2006
luna 6 - luna ianuarie 2007
**) Veniturile totale realizate în cele 6 luni din baza de calcul.
***) Numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul.
****) În lunile 4, 5 şi 6 veniturile pentru care s-a achitat contribuţia nu trebuie sã depãşeascã limita a 12 salarii minime brute pe ţarã.
revin cu o completare:
- in lunile 1 - 5 anterioare lunii cu medical a realizat venituri din salarii in valoare de 10.000 lei/luna; acestea au fost plafonate la 8400 lei/luna;
- in luna a 6-a anterioara lunii cu medical a avut venituri din 2 surse: indemnizatie de CIC pentru 5 zile lucratoare (500 lei) si salariu realizat pentru 17 zile lucratoare ( 7000 lei brut )

Baza de calcul care se ia in considerare pentru luna a 6-a este :

- suma celor 2 venituri de mai sus, adica 7500 lei?
- sau salariul realizat se plafoneaza la 8400lei/22 zile lucratoare in luna *17 zile lucrate = 6491 lei, la care se adauga cei 500 lei din indemnizatia de CIC?

ideea de plafonare a bazei de calcul pe fractiuni de luna rezulta din Art. 73 , exemplu nr. 3 din Normele de aplicare a OUG 158/2005

Exemplul nr.3 se refera la venituri partiale intr-o luna. Angajata dvs. are venituri realizate intreaga luna (CIC+perioada lucrata) iar numarul de zile pentru aceeasi luna este 17+5=22 (se iau in calcul si zilele aferente CIC). CIC este perioada asimilata stagiului de cotizare in sistemul asigurarilor sociale de sanatate, conform art.8 alin.(2) din OUG nr.158/2005.

Parerea mea este ca se aplica exemplul nr.2, in care considerati venitul lunii respective de 7000+500=7500 lei.
silviam a scris:

- in luna a 6-a anterioara lunii cu medical a avut venituri din 2 surse: indemnizatie de CIC pentru 5 zile lucratoare (500 lei) si salariu realizat pentru 17 zile lucratoare ( 7000 lei brut )

Baza de calcul care se ia in considerare pentru luna a 6-a este :

- suma celor 2 venituri de mai sus, adica 7500 lei?
- sau salariul realizat se plafoneaza la 8400lei/22 zile lucratoare in luna *17 zile lucrate = 6491 lei, la care se adauga cei 500 lei din indemnizatia de CIC?

varianta 1 este cea corecta,adica luati in calcul suma celor 2 venituri realizate efectiv 7500lei,care este oricum sub nivelul de plafon de 8400