Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale lichidare imobile de pe firma
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

lichidare imobile de pe firma

buna ziua,am suspendat firma,si pe firma am cumparat un spatiu cu bani adusi de mine la inceput ,acum doresc sa stiu solutia cea mai ieftina de a intra in posesia acestui spatiu daca este prin vanzare -cumparare sau prin dizolvare firma?(sa-l trec pe persoana fizica)Valoarea de contabilitate este de 95 mil vechi.Si impozitul pe cladire ma doboara ,4O de mil pe an pentru un apartament cu 3 camere de 60 m,cand alti platesc 2 mil vechi pentru aceasi suprafata,si nu am nici un venit.Cu stima
Cel mai ieftin este sa dizolvati societatea, evident fara lichidare. La radierea societatii bunurile va vor reveni in intregime(daca nu aveti alte datorii), iar registrul comertului va va elibera un certificat din care va reiesi acest lucru. Cu acest document si cu plata impozitului de 16% pe transferul de proprietate va putea trece la Cartea Funciara pe numele d-voastra.
ContSters259670, utilizator
Buna ziua,16% pe transferul de propietate se calculeaza pe valoare de inventar.Daca eu am un spatiu cumparat acum 14 ani pe firma cu bani imprumutati de mine la firma si valoarea de inventar este de 100 milioane lei vechi,la ce valoare se calculeaza cei 16%,?Va multumesc;
16% se calculeaza la valoarea de inventar, cum ii spuneti d-voastra, dar cu o singura conditie, ca bunul sa fi beneficiat de reevaluarile legale care se fac. Despre alte detalii legate de aceste lucruri cred ca cel mai bine va poate sfatui un consultant de specialitate.
ContSters259670, utilizator
Dar unde ii gasesc pe acesti adevarati consultanti?ca am consultat deja un expert si nu stie nimic
deja am fost taxat cu 40% impozit pe cladiri ca nu am facut revaluare,pai cum puteam sa faca daca firma a fost suspendata.Cine ma poate consilia va rog ?contra cost