Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren+imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren+imobil

Buna ziua.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum se poate transfera fara costuri, un teren+imobil de la o persoana juridica catre o persoana fizica .Mai explicit dela firma mea catre mine. ca persoana fizica/
Va multumesc pentru ajutor
nimic nu este fara costuri:D....este o vanzare ca orice vanzare, deoarece dvs si firma sunteti doua entitati juridice distincte. cel mult puteti gasi solutii mai ieftine, dar tot la notar ajungeti deoarece orice act de dispozitie ( vanzare , donatie etc) privitor la un imobil trebuie sa se faca in forma autentica
;)
Se pot face „ingierii financiare”...
De exemplu dacă „sacrificați firma”, deveniți singurul ei creditor și cereți insolvența, apoi falimentul și apoi lichidarea... Fiind singurul creditor aveți dreptul la patrimoniul firmei (patrimoniul constând doar în acel imobil) în linita creanței....

E complicat, dar teoretic orice se poate. Depinde și dacă merită... ;)
Mai simplu, ca sa nu mai stea prin tribunale este dizolvarea si radierea societatii unde bunurile devin de drept ale asociatului unic.
Dar si intr-un sens si in altul din cate stiu eu tot trebuie platit un impozit pe transfer si un TVA in cazul falimentului...?!

Si daca nu are nicio datorie cum demonstreaza ca este in imposibilitate de plata?...
Si chiar daca-si creeaza artificial niste datorii, avand bunuri pe societate or sa se indrepte impotriva lor la executare...
ContSters259670, utilizator
În aceste condiții, cel mai bine este să faceți un contract cinstit de vânzare-cumpărare pe suma minimă admisă la notar... și ați încheiat povestea.
Eventual stipulați în contract că toate cheltuielile vânzării vor fi suportate de vânzător, deci le veți putea trece pe cheltuielile firmei...
Are cheltuieli foarte mari asa cu vanzarea, impozitul si onorariul notarului la care se adauga impozitul pe profit de la societate, asta in situatia in care societatea nu prea mai are activitate si nici cheltuieli mari....
La dizolvare si radiere se stabileste doar un impozit de 16% pe valoarea din contabilitate(acolo intervine amortizarea-astfel incat valoarea imobilelor este cu mult,mult mai mica decat cea regasita in grilele notarilor).
Pana la urma, asa cum am mai spus-o aici pe forum, totul este pana la urma un simplu calcul matematic pe o varianta sau alta si vazut unde se situeaza mai bine....
ContSters259670, utilizator