Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de crestere a copilului=vechime in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de crestere a copilului=vechime in specialitate?

Buna ziua!
Exista vreun act normativ care sa reglementeze faptul ca , concediul de crestere a copilului de pana la 2 ani este considerata si vechime in specialitate?
multumesc.
Atat OUG nr.148/2005 , cat si OUG nr.111/2010 de la 01.01.2012 reglementeaza aceasta situatie ...CCC = vechime in specialitate
Buna ziua, revin la subiect, in OUG nr.148/2005 nu am gasit exact, iar in OUG nr.111/2010 Art. 22. — (2) Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.-se vb de specializare in munca/serviciu, nu in specializare.

Ma intereseaza daca in meseria de consilier juridic-in situatia in care ai sta in concediu de crestere a copilului 4 ani consecutiv...un an lucrat inainte....se considera 5 ani vechime in specializare, sau 5 ani vechime in munca, 1 an vechim ein specializare.
Va multumesc
Ramona24, utilizator
Dvs v-ati uitat in variantele neactualizate .. OUG nr.148/2005 si OUG nr.111/2010 au fost modificate prin OUG nr.124/2011 , astfel:
Art. III Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.008 din 14 noiembrie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
17. La articolul 18, alineatul (7) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea."

Art. IV
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 830 din 10 decembrie 2010, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
....
27. La articolul 22, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea."

Aceste prevederi au intrat in vigoare la 01.01.2012.

Care a fost perioada de CCC a dvs?
perioada de concediu de crstere a copiilor a fost intre anii 2008-ianuarie 2012
Ramona24, utilizator
Perioada 2008 - 01.01.2012 , CCC constituie vechime in munca , iar perioada de dupa 01.01.2012 , constituie vechime in munca si in specilaitate