avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calitatea de membru de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calitatea de membru de sindicat

am fost salariatul unei institutii, si am avut calitatea de membru de sindicat, ocupand o functie in cadrul organului colectiv de conducere. M-am pensionat. Pot, in acesta situatie, sa raman membru de sindicat? Dar membrui al organului de conducere?
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 19:44, 14 Septembrie 2012
nu . sindicatul este format din angajati , iar dvs nu mai aveti acesta calitate....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Corect nu este, dar legal? arlette arlette buna ziua intr-o unitate cu 40 salariati,are loc(cu o intarziere de o luna!),alegerea reprezentantului salariatilor.Fostul reprezentant,profitand de o sedinta ... (vezi toată discuția)
Pentru un "cunoscator de drept" pasionat arhontele arhontele Ce se poate face pentru ca o persoana aleasa in conducerea unui sindicat sa fie inregistrata in registrul special de la judecatorie si dupa depasirea ... (vezi toată discuția)
Disponibilizare functionar public cristi_bb cristi_bb sunt functionar public in cadrul politiei comunitare slobozia.urmare a ordonantei de guvern la institutia din care fac parte ,se vor face disponibilizari. ... (vezi toată discuția)