avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 62/2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 62/2011

Buna ziua, am o nelamurire privind organizarea sedintelor de dialog social
Suntem societate pe actiuni, cu capital majoritar de stat, nu suntem institutie publica , suntem obligati pentru constituirea de comisii de dialog social?
Cel mai recent răspuns: CLEMENT PINTILIE , Consilier juridic 14:01, 17 Septembrie 2012
Potrivit Legii , acestea sunt organizate numai in sectorul bugetar , nu si in sectorul privat.
Comisiile paritare de negociere se impun la bugetari,insa nimica nu contravine daca ele functioneaza si la nivel de sindicat de ramura sau unitati private!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comisia paritara tatiana_avanu tatiana_avanu Buna ziua. Suntem o societate cu raspundere limitata avand ca domeniu de activitate constructii si acum renegociem contractul colectiv de munca. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca 2012 cristinamuscau cristinamuscau buna ziua, am o nelamurire legata de ccm , si anume: vreau sa initiez incheierea unui contract colectiv de munca la nivel de unitate, avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)
Reprezentativitate abybee abybee Ccare este momentul pentru care se face dovada reprezentativitatii- la data negocieii sau ladata inregistrarii CCM ? (vezi toată discuția)