Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... polita de asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

polita de asigurare

Buna ziua!
Am un credit ipotecar la banca X si as vrea sa stiu cine trebuie sa plateasca asigurarea imobilului. Cei de la banca spun ca este obligatorie si trebuie platita de mine(dar numai la o anumita societate).
Va multumesc!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu cunosc politica IFN de care ati vorbit dar, in general, bancile si IFN isi aleg asiguratorii cu care lucreaza. Nu va obliga sa folositi un anume asigurator dar clauzele fac referire la acel asigurator deci, daca doriti creditul va trebui sa inghititi si galusca asta.
Asigurarea imobilului o plateste imprumutatul/proprietarul imobilului iar contractul este cesionat in favoarea IFN
Buna seara.
Asigurarea imobilului se achita de catre dvs.in rate lunare sau trimestriale dar nu este obligatoriu sa o incheiati cu cine doreste banca.Ar trebui sa negociati cu ei o asigurare cu o societate care va ofera o valoare a politei de asigurare convenabila ca si valuare si va ofera si o acoperire de riscuri destul de mare.Bafta !
Cu respect,Alexa...