Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract servicii persoana fizica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract servicii persoana fizica

Buna ziua

Ma intereseaza care este modalitatea prin care o firma poate plati o persoana fizica pentru un serviciu prestat timp de 1 saptamana, in valoare de x euro. Ce tip de contract guverneaza acest tip de relatie, si care sunt taxele pe care le plateste firma, respectiv angajatul, catre stat ? Ideea e ca "intelegerea" intre parti a fost ca persoana fizica sa primeasca x euro pentru serviciile respective, dar fara ca din suma respectiva sa mai fie trunchiata de taxe; ce orma trebuie sa imbrace contractul pt ca eventulele dari catre stat sa le plateasca firma?

va multumesc
gabi
Contractul de prestari-servicii. Intelegera lui PF cu PJ e o chestiune de confidentialitate. Asupra pretului se poate hotara in prealabil. Daca PJ are consilier juridic sau expert contabil, treaba cu taxele samd e o chestiune simpla. MAi jos aveti un model de contract care , desigur, poate suferi modificari in functie de cadrul intelegerii, dar cu respectarea legii.

[ link extern ]
martial law, utilizator
Conventie civila este o cale destul de des utilizata si mai nou chiar recomandata de guvernanti.
georgeserban a scris:

Conventie civila este o cale destul de des utilizata si mai nou chiar recomandata de guvernanti.

dar parca s-au "scos" conventiile civile .... sau ma insel ?

martial law a scris:
Contractul de prestari-servicii. Intelegera lui PF cu PJ e o chestiune de confidentialitate. Asupra pretului se poate hotara in prealabil. Daca PJ are consilier juridic sau expert contabil, treaba cu taxele samd e o chestiune simpla. MAi jos aveti un model de contract care , desigur, poate suferi modificari in functie de cadrul intelegerii, dar cu respectarea legii.[ link extern ] ...

in cazul unui astfel de contract (prestari servicii), care banui ca e supus anumitor "dari" catre stat (?)....ce plateste PF ?

merci
gaby
In cazul contractului de prestari servicii angajatorul retine si vireaza 10% impozit pe venit.
Persoana fizica datoreaza diferenta de 6 % impozit pe venit. O persoana fizica autorizata trebuie sa incheie contracte la casa de pensii, casa de sanatate si sa vireze contributiile aferente.
adelaida_07, utilizator
PF e doar persoana fizica, nu e PFA, deci ii revine doar plata celor 6% imp pe venit? Poate firma plati drect cei 16%?
merci
gaby