Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie sociala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie sociala

Bun gasit ,din nou am o problema...va rog sa ma ajutati sa imi explice cineva daca asa ceva este posibil sau poate s-a comis o eroare undeva,este vorba despre mama mea,nascuta in oct 1952 si care a lucrat 11,6 ani la colectiv apoi a cotizat 2 ani catre casa de pensii cate 230 lei/lunar pt a intocmi stagiul acela minim necesar ( de 13,6 ani) pt a beneficia de o pensie..si-a depus dosarul la casa de pensii undeva in iulie 2012 ,zilele acestea venindu-i decizia in care este instiintata ca va primi o pensie sociala in valoare de 170 lei/lunar. Mi se pare foarte putin si mai ales stiam caci pensia minima sociala este in valoare de 350 lei...
Va multumesc anticipat.Cu stima Elena C.
Pensia de 170 lei este pensie pentru limita de varsta dar va primi si diferenta pana la 350 lei prin talonul de pensie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc , din nou mi-ati fost de mare ajutor.
Cu stima Elena C.