avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie sociala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie sociala

Bun gasit ,din nou am o problema...va rog sa ma ajutati sa imi explice cineva daca asa ceva este posibil sau poate s-a comis o eroare undeva,este vorba despre mama mea,nascuta in oct 1952 si care a lucrat 11,6 ani la colectiv apoi a cotizat 2 ani catre casa de pensii cate 230 lei/lunar pt a intocmi stagiul acela minim necesar ( de 13,6 ani) pt a beneficia de o pensie..si-a depus dosarul la casa de pensii undeva in iulie 2012 ,zilele acestea venindu-i decizia in care este instiintata ca va primi o pensie sociala in valoare de 170 lei/lunar. Mi se pare foarte putin si mai ales stiam caci pensia minima sociala este in valoare de 350 lei...
Va multumesc anticipat.Cu stima Elena C.
Cel mai recent răspuns: lacramitza76 , utilizator 18:57, 20 Septembrie 2012
Pensia de 170 lei este pensie pentru limita de varsta dar va primi si diferenta pana la 350 lei prin talonul de pensie.
Ultima modificare: Joi, 20 Septembrie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc , din nou mi-ati fost de mare ajutor.
Cu stima Elena C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea nr. 263/2010 - contract de asigurare sociala lacramitza76 lacramitza76 Am mai avut aceasta problema dar pana sa vina efectiv timpul sa o rezolvam s-a schimbat legea si..nu mai este valabila cea veche,clar.Este vorba despre mama ... (vezi toată discuția)
Ajutor social lacramitza76 lacramitza76 Buna ziua,as dori sa va intreb daca o persoana care in momentul de fata beneficiaza de ajutor social in suma de 100 lei/lunar poate fi afectata in vre-un fel ... (vezi toată discuția)
Este corect stabilita o pensie mai mica de 350 lei? ContSters249933 ContSters249933 Buna ziua! Un prieten este sero pozitiv B2 a depus dosarul de pensionare grad 3 la casa de pensii Bucuresti iar dupa 3 luni ia venit o decizie cu pensia de ... (vezi toată discuția)