Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestarea unei rezolutii la neinceperea urmaririi ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestarea unei rezolutii la neinceperea urmaririi penale

Buna ziua,

Am facut o plangere penala legata de secretul profesional in sanatate.
Cu toate ca dupa parerea mea a fost foarte bine documentat, atat IPJ Mures cat si parchetul de pe langa Judecatoria Targu Mures nu au dorit sa inceapa urmarirea penala.

Care este urmatoarea cale de atac si daca merita sa ceva, deoarece am inteles ca trebuie facuta o reclamatie la instantele penale de judecata.
Initial formulati plangere impotriva actelor/masurilor dispuse de procuror,intemeiata pe disp art 278*1 Cpp ,adresata prim procurorului parchetului responsabil
ynocentta, utilizator
Am facut si acest pas, dar dupa cate stiu, pasul urmator este in instanta, dar nu stiu unde, la adresa mea sau la cea de la adresa parchetului din mures!
Si daca am vre-o sansa de reusita cu ajutorul unui aparator
La instanta de la Mures.judecatoria.

Cu sansele e greu de spus...
Depinde de plangerea penala. Cine e prejudiciatul, dovezi cu inscrisuri ca exista prejudiciul, cat e prejudiciul, daca exista si un potential prejudiciu privind sanatatea publica,etc.
Cu ajutorul unui avocat UNBR, aveti sanse.