Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Taxa pt. adeverinte medicale este legala?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Taxa pt. adeverinte medicale este legala?

Salut!Am si eu intrebare ...am fost la medicul de familie sa cer o adeverinta cum ca sunt apt pentru educatie fizica si mi s-a cerut 10 lei ..ciudat mi se pare faptul ca alti colegi care apartin de alti medici de familie nu au platit nimic,si sunt curios daca este legal sa mi se ceara bani pt. asa ceva???
- perceperea acestor taxe este legală deoarece serviciul nu este decontat de Casa de Asigurări de Sănătate iar medicul muncește pe bani.Ca să aflați mai concret trebuie verificat la Casa Asigurărilor de Sănătate dacă respectivului medic i se decontează sau nu, medicul ar trebui să elibereze o chitanță.Câștigul medicului din acele forme trebuie declarat și impozitat ca orice venit.
~ Conținut șters la cerere ~