Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

un angajat a cerut demisia la zi,insa conducerea s.c. a aprobat cu preaviz de 15 zile.
dupa depunerea demisiei angajatul ,n-a asteptat decizia conducerii si nu s-a mai prezentat la serviciu.cum se procedeaza in aceasta situatie?
Este dreptul angajatorului de a renunta sau nu la termenul de preaviz. In cazul in care angajatorul nu doreste sa renunte la termenul de preaviz, atunci angajatul este obligat sa se prezinte la serviciu si sa munceasca pana la exiprarea termenului.
Daca angajatul nu se prezinta, atunci se poate incepe procedura de cercetare disciplinara prealabila si se poate desface disciplinar contractul individual de munca.
n-a asteptat decizia conducerii si nu s-a mai prezentat la serviciu.cum se procedeaza in aceasta situatie?

In acest caz in care angajatul a solicitat incetarea contractului individual de munca se intocmeste decizie de incetare a contractului de munca, si nu decizie de concediere.
lazaroiu a scris:

un angajat a cerut demisia la zi,insa conducerea s.c. a aprobat cu preaviz de 15 zile.
dupa depunerea demisiei angajatul ,n-a asteptat decizia conducerii si nu s-a mai prezentat la serviciu.cum se procedeaza in aceasta situatie?

Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.
Angajatorul este îndreptăţit să dispună concedierea disciplinară a salariatului, în cazul în care acesta nu respectă termenul de preaviz, absentând de la serviciu.