Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... inundare vecin
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

inundare vecin

Buna ziua,
Posed o asigurare facultativa, cu despagubire si catre terti si am inundat apartamentul de la parter. Care ar fi pasii de urmat (...,anuntarea firmei de asigurare,..., se angazeaza o firma pentru reparatii, repara vecinii pe cont propriu...,) pentru a despagubi vecinii?
Va multumesc.
Anuntati firma de asigurari si acestia se vor ocupa atat de constatarea prejudiciului, cat si de despagubirea lor.
Anuntati asiguratorul care va desfasura verificarile necesare intocmirii dosarului de dauna
E necesara atat prezentarea dvs. cat si a proprietarului apartamentului inundat, pentru a face avizarea producerii daunei. Dvs. sa aveti si asigurarea de care vorbiti.
Dupa avizare, va trebui sa stabileasca prprietarul apartamentului inundat ce acte sunt necesare sa depuna la asigurator si se va stabili si data la care va veni insp[ectorul de dauna sa constate paguba. Apoi, sa speram ca va si plati .