avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general taxa hoteliera modificata. cum se face inregistrarea???
Discuție deschisă în Contabilitate în general

taxa hoteliera modificata. cum se face inregistrarea???

Buna ziua. Am o nelamurine in legatura cu taxa hoteliera care s-a modificat incepand cu 01.01.2012 in Suceava de la cota de 3% la cota de 1%. Eu nu am stiut de acest lucru si abia acum am aflat ca s-a modificat (in octombrie 2012). Problema e k toate facturile pe care le-am facut sunt cu cota de 3% din valoarea serviciului de cazare fara TVA 9%. Exemplul urmator este cum inregistrez eu o factura de cazare de 110lei: 4111=7042 98.21
4427 8.84
4467 2.95 (cota 3%).
Acum problema e ca am declarat o taxa mai mare decat trebuia, care a generat si diminuarea tva de 9% si valoarea cazarii. Cum inregistrez acum in luna octombrie majorarea tva , majorarea cazarii si diminuarea taxei hoteliere????:">
Eu m-am gandit sa fac : 635=4423 pt tva , 635=4467 cu suma negativa a taxei hoteliere, iar pt cazare cum inregistrez 7042????
Ultima modificare: Luni, 8 Octombrie 2012
larisaafanasov, utilizator

Alte discuții în legătură

Contabilizare mic dejun vlad.aurelia vlad.aurelia Ma confrunt cu umatoarea situatie: -in luna august au cazare in valoare de 10000 lei din care valoarea micului dejun este de 2000 lei.In acesta valoare ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea corecta vanzare realizata de o firma ce are codul de tva anulat Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Cum se inregistraza corect in contabilitate factura de vanzare intocmita de o firma care are codul de TVA anulat din oficiu pentru nedepunerea D300 doua ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva la casare mijloace fixe romicichi romicichi buna ziua. Am casat in septembrie 2009 un camion care a intrat in ianuarie 2007,avand urmatoarele date: valoare inventar=8500(7143+1357-TVA), amortizare in ... (vezi toată discuția)