Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general taxa hoteliera modificata. cum se face inregistrarea???
Discuție deschisă în Contabilitate în general

taxa hoteliera modificata. cum se face inregistrarea???

Buna ziua. Am o nelamurine in legatura cu taxa hoteliera care s-a modificat incepand cu 01.01.2012 in Suceava de la cota de 3% la cota de 1%. Eu nu am stiut de acest lucru si abia acum am aflat ca s-a modificat (in octombrie 2012). Problema e k toate facturile pe care le-am facut sunt cu cota de 3% din valoarea serviciului de cazare fara TVA 9%. Exemplul urmator este cum inregistrez eu o factura de cazare de 110lei: 4111=7042 98.21
4467 2.95 (cota 3%).
Acum problema e ca am declarat o taxa mai mare decat trebuia, care a generat si diminuarea tva de 9% si valoarea cazarii. Cum inregistrez acum in luna octombrie majorarea tva , majorarea cazarii si diminuarea taxei hoteliere????:">
Eu m-am gandit sa fac : 635=4423 pt tva , 635=4467 cu suma negativa a taxei hoteliere, iar pt cazare cum inregistrez 7042????
larisaafanasov, utilizator