Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta: adeverinta sporuri, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta: adeverinta sporuri, plata pensiei

Mi-am incetat activitatea (cadru didactic)in scopul pensionarii (pensie limita de varsta) la data de 1 septembrie 2012, dar am intrat abia acum in posesia deciziei de eliberare din functie, decizie emisa de catre Inspectoratul Scolar General.
Am urmatoarele intrebari :
- pt. adeverinta cu sporurile; din ce an trebuie trecute si pana cand?
- ca sa primesc pensia pe luna octombrie care este ultima zi de depunere a dosarului la Casa de pensii nedepunand dosarul inca deoarce decizia de eliberare din functie este din data de 28.09.2012?

Va multumesc anticipat!
Presupun că la data la care aţi încetat activitatea îndeplineaţi condiţiile pentru a beneficia de pensie pentru limită de vârstă.
Am urmatoarele intrebari :
- pt. adeverinta cu sporurile; din ce an trebuie trecute si pana cand?

Dacă aţi beneficiat de sporuri şi anterior şi ulterior datei de 1 aprilie 2001, adeverinţa va cuprinde sporurile pe perioada cuprinsă între data de la care aţi început să primiţi aceste sporuri şi data de 1 aprilie 2001.
- ca sa primesc pensia pe luna octombrie care este ultima zi de depunere a dosarului la Casa de pensii (...)

Nu veţi primi pensie pe întreaga lună octombrie. Potrivit art. 104, alin. (2) din Legea nr. 263/2010, pensiile se stabilesc prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, dupa caz, emisa in conditiile prevazute de prezenta lege, si se acorda de la data inregistrarii cererii. Dacă la data încetării activităţii îndeplineaţi condiţiile pentru a beneficia de pensie pentru limită de vârstă, aceasta va fi stabilită şi vă va fi plătită începând cu data înregistrării la casa de pensii a cererii privind acordarea pensiei.