Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de prestari servicii cu cabinete medicale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de prestari servicii cu cabinete medicale

Sunt asistent medical,pensionat anticipat si am solicitari de a presta acest serviciu.Am autorizatie de libera practica.
INtREBARE: Am dreptul sa prestez aceasta munca de asistent medical cu contract de prestari servicii ca PFA ,in cabinete medicale private,policlinici private,laboratoare,spitale, etc, in baza unui contract de prestari servicii? Daca am dreptul, trebuie sa renunt la pensia anticipata?

CELE DOUA RASPUNSURI PRIMITE MI SE PAR A FI CONTRARII. ACUM SUNT SI MAI NELAMURIT.
AS DORI DACA SE POATE UN RASPUNS IN BAZA L.NR.19/2000 ART 92, (1), b , CU TRIMITERE LA ART. 5, al (1).
Din cate pricep eu, nefiind jurist, realizarea de venit ca pers. autorizate sa desfasoare activitati independente nu
necesita suspendarea platii pensiei anticipate.
Ceea ce iar nu stiu este daca e legal ca activitatea de asistent sa poata fi practicata cu contract de prestari servicii (PFA).
gaif, utilizator
Puteti infiinta un PF, nu cred ca are legatura cu pensia anticipata, dar sa nu fiti pensionat medical.
Daca sunteti pensionat anticipat, nu puteti presta servicii nici ca PFA, nici ca persoana fizica. Puteti, in schimb, renunta la pensa anticipata, daca merita....
Puteti sa prestati servicii pe baza conventiei civile numai daca sunteti pensionat pentru limita de varsta.
Sanatate multa !
Bibike