Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura minor

Buna ziua.as dori sa stiu va rog pe ce perioada(cea mai lunga posibil) se poate elibera o procura pt copil minor,in baza regulilor generale/a scoaterii din tara a copilului minor.
va multumesc
Declaratia acord se poate face pentru o singura calatorie si aveti nevoie de ea doar cand iesiti din tara.
Cand va intoarceti nu v-o mai cere nimeni - daca stati o perioada mai lunga decat cea inscrisa in declaratie nu e nicio problema.
As dori sa stiu daca procura pt minor se poate face pe o durata mai lunga, de ex 3ani?
ms
Nu se poate, nu este procura - copilul nu este un obiect pe care un parinte il imputerniceste pe celalat sa il plimbe timp de X ani unde vrea.
Este declaratie acord si se da pentru o singura iesire din tara, are forma aceasta:

Subsemnatul _______________, domiciliat în _________________________, identificat cu _______, seria ___________, eliberată de _______________, cu CNP _______________, declar pe proprie răspundere următoarele:

Sunt de acord ca fiul meu minor _____________________, născut la ___________, identificat cu ____________, seria___________, având CNP _________________, să călătorească în ţara_____________, în perioada _______________, însoţit de mama sa, ___________________, domiciliată în _________________________, identificată cu _______, seria ___________, eliberată de _______________, cu CNP _____________________, pe ruta ____________________________.