Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Mult iubita taxa
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Mult iubita taxa

Buna ziua. As dori sa stiu daca se poate recupera taxa de prima inmatriculare a unui autoturism Logan, nou din 2008, si taxa de poluare a unui autoturism nou Fiat din 2010, achizitionate din Romania. Ce proceduri trebuie urmate! Stiu ca s-a tot discutat. Ambele autoturisme au fost achizitionate prin leasing. Leasingul este achitat in ambele cazuri.
Se poate recupera si in care sunt procedurile.
Va multumesc.
Nu se restituire taxa de poluare pt. inmatricularea auto noi, ci doar a celor inmatriculate anterior in spatiul european.

[interventie moderator - va rugam sa nu mai folositi majuscule in postarile dumneavoastra incalca prevederile punctului 1.2 din regulamentul forumului. Va multumim]
Lucian Huzum, Consilier juridic