Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din magazin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din magazin

Buna! pt furt din magazin mi s-a aplicat art.18 indice 1,am dat declaratie la politie,au spus ca o sa ma sune sa mai dau inca o declaratie si nu inteleg pt ce anume,o sa-mi aplice o amenda?sau ce urmeaza?
O sa vi se aplice o amenda administrativa. Nu se trece in cazier.
Nu inteleg de unde stiti dvstra ca vi se aplica art 18^1,ati vazut dvstra propunerea organului de urmarire penala pentru NUP?
Pentru fapta care nu prezinta pericolul social al unei infractiuni se aplica o sanctiune cu caracter administrativ ce nu se trece in cazier...ramane de vazut solutia Parchetului.
Asa mi-a spus domnul de la politie care mi-a luat declaratia ca ma incradrez in Art.18'1!Mi-a mai spus ca nu o sa primesc nici o amenda,doar ca o sa mai fiu chemata la ei sa mai dau o declaratie,asta nu inteleg: pt ce anume sa mai dau inca o declaratie?
Daca primesc amenda administrativa ar fi in valoare de cat?
didirha, utilizator
Amenda de la 10 lei la 1.000 lei.