Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA firma straina
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA firma straina

Va salut,
Revin cu o intrebare la care nu am primit raspuns:
O firma de transport din Germania la care am apelat pentru transportarea unor bunuri personale din Romania in Germania,sustine ca trebuie sa-mi incaseze 24% TVA intrucat adresa de incarcare este in Romania si ca ar urma sa vireze TVA-ul Romaniei.
Personal nu pot intelege o asemenea logica,intrucat indiferent de adresa de incarcare din lume,o firma inregistrata in Germania este platitoare de TVA in Germania,in cuantum de 19%,cat prevede legislatia aceastei tari.
Asadar,cum stau lucrurile?

Cu stima.
Daca firma din Germania este platitoare de TVA,se factureaza fara TVA ,se face taxare inversa adica 4426-4427.
Buna seara,
Nu am inteles nimic.Daca se poate va rog mai explicit.
Cu consideratie.