Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulentul de insertie se mai primeste in somaj ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulentul de insertie se mai primeste in somaj tehnic??

Buna ziua,

Ma intereseaza daca se mai primeste stimulentul de insertie in perioada de somaj tehnic, pentru perioada de iarna - 4 luni, toti angajatii vor intra in somaj tehnic. Beneficiez de acest stimulent de 1 an si 2 luni.

Astept raspunsul dvs.
Multumesc
in somaj tehnic beneficiati numai de 75% din salariu.
Dupa perioada de somaj, o sa primesc iar stimulentul, pana la implinirea de 2 ani a copilului?
Nu are nicio legatura cu somajul tehnic cu plata stimulentului de insertie ... prin urmare , stimulentul de insertie va fi cumulat cu plata indemnizatieei, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat acordata pe perioada somajului tehnic.
Off, nu prea m-am lamurit. Deci daca intru in somaj tehnic se suspenda sau nu stimulentul de insertie???
Nu se suspenda plata stimulentului de insertie daca intrati in somaj tehnic ...