Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajate CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajate CIC

Buna ziua,

Pentru angajatele care se întorc din CIC, pe perioada starii de urgență se pote face incetarea contractelor de muncă? Chiar dacă beneficiaza de stimulent sau nu? Am 1 angajată care se întoarce la 1 an si 11 luni, a renuntat la stimulent si ma intereseaza daca poate fi concediata. Si o alta angajată care urmează să se întoarcă din CIC dar beneficiaza de stimulent de insertie. Care este regimul acestor angajate atat pe perioada starii de urgență, cat si dupa.
Va multumesc mult.
ncoleta.c, utilizator
1.
.. Am 1 angajată care se întoarce la 1 an si 11 luni, a renuntat la stimulent si ma intereseaza daca poate fi concediata.....

Nu poate fi concediata pe o perioada de 6 luni de la data revenirii din CCC.

2.
.... Si o alta angajată care urmează să se întoarcă din CIC dar beneficiaza de stimulent de insertie.....

Pe durata platii stimulentului de insertie nu poate fi concediata.

Baza legala: art.25 din OUG 111/2010
Buna ziua, va multumesc pentru raspuns. Dar stiam deja asta. Ma întrebam dacă pe perioada starii de urgență, exista posibilitatea sa înceteze contractul. Sau doar suspendarea acestuia, regula care se aplica si pentru ceilalti angajati, sunt in somaj tehnic l. As fi vrut să stiu, daca dupa terminarea șomajului tehnic , pot înceta contractul într-un fel sau altul.
Multumesc
In cele doua situatii de mai sus, se poate inceta c.i.m., dar nu prin concediere.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si cum poate înceta cim, daca nu prin concediere? Care sunt variantele?
La initiativa salariatului ... acordul partilor, demisie.