Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calculare pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calculare pensie de intretinere

Buna ziua. Mă interesează cum se calculează pensia de întreţinere pentru copilul din prima căsătorie in condiţiile în care mai am un copil minor din a doua căsătorie. Mulţumesc.
Pensia de intretinere se stabileste in functie de cuantumul intretinerii datorate de parinte copiilor sai, raportat la numarul acestora. In situatia dvs, avand 2 copii, cuantumul intretinerii este stabilit la o treime din venitul dvs. lunar. Prin urmare, pensia de intretinere pentru copilul din prima casatorie va fi de 1/6 din venitul lunar, adica jumatate din 1/3 din venitul dvs.