avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inculpat art 184 cp
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inculpat art 184 cp

inculpat trimis in judecata pentru vatamare corporala din culpa.as vrea sa stiu de ce conduce in continuare?nu i s-a retinut permisul?
Probabil i s-a retinut permisul si circula in baza unei dovezi care se prelungeste la cerea posesorului, pe parcursul cercetarilor si a judecarii dosarului, pana la finalizare.
Ca regula nu se elibereaza dovada.
Vorbiti cu avocatul sa studieze dosarul cauzei sau sa se informeze.
Si de unde este regula asta? Se elibereaza dovada si la vatamarea corporala din culpa.
In caz de accident ca regula nu se emite dovada.
Este regula de baza.

Am avut si eu situatie in caz de acuzatie de ucidere din culpa sa se dea dovada dar a fost nevinovat.
Poate ca aceasta este explicatia pentru exceptia de la regula.

Nici daca o persoana intra cu masina in stalp nu da dovada chiar daca respectivul sofer nu a accidentat pe nimeni.
Sincer eu nu stiu regula asta. Si pana acum n-am vazut sa nu se elibereze dovada in vatamare corporala din culpa daca soferul nu era baut la volan.
Opereaza prezumtia de nevinovatie si este normal sa fie asa.

Alte discuții în legătură

Dovada fara drept de conducere !? Szili Nagy Szili Nagy Am savarsit fapta mentionata la art 334 al 1. Ce dovada trebuia sa primesc, cu sau fara drept de conducere? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Permis suspendat romanr romanr Buna seara...In urma unui accident rutier soldat cu victime(fratele meu,prietena mea) in care cei 2 au suferit rani usoare(nu au depus plangere)...mi-a fost ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala razzu razzu Buna ziua, As dori sa ma lamuriti si pe mine cu o problema: am fost implicat acum o luna intr-un accident rutier- eram pe un drum principal in oras si m-am ... (vezi toată discuția)