Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA - calcul plafon
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA - calcul plafon

Am doua activitati cu acelasi cod CAEN, Alte forme de invatamant n.c.a. CAEN 8559, insa o activitate legata de predarea unor cursuri este autorizata de Ministerul Educatiei si Ministerul Muncii si este scutita de TVA, cealalta nu este autorizata si va trebui sa se declare platitoare dupa depasirea plafonulul de 65000 Eur.
Intrebare: veniturile din ambele activitati intra in cifra de afaceri, in acest caz cum fac dovada ca depasirea plafonul de TVA (65000 eur respectiv 220000 lei), nu s-a realizat din activitatea neautorizata, ci cumulat din cele 2 activitati dintre care una este scutita de TVA. Mai ales ca in declaratia 392 care se depune anual, se trece cifra de afaceri realizata de societate adica, cumulat.
Multumesc
Pentru a calcula depasirea plafonului, In cifra de afaceri nu intra activitatile scutite de TVA fara drept de deducere cum este invatamantul.
Multumesc