Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coproprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coproprietari

Buna ziua,
Socrii mei vor dona ( cu drept de folosinta viagera) un imobil in favoarea sotiei mele in cota de 3/4 iar restul de 1/4 catre cumnata mea.Avind in vedere ca noi vom locui in continuare in aceasta casa , apar doua probleme : intretinerea casei in continuare si eventuala vinzare a casei.
Drept care va rog sa-mi spuneti :
1.daca trebuie sa cer acordul cumnatei pentru orice cheltuiala de intretinere,renovare,reparatii si cum sa-mi recuperez banii pentru partea ei
2.cum o pot convinge ca,in cazul in care trebuie sa vind partea mea ( majoritara ), sa nu-mi creeze probleme.
Va multumesc mult.O zi mai buna !
In privinta cheltuieilor comune, trebuie sa conveniti cu cumnata dvs. cum veti contribui si fiecare sa-si respecte partea. Probabil, din moment ce dvs. veti locui acolo cu sotia, tot dvs. va vor reveni cheltuielile de intretinere, utilitati etc. Avand in vedere ca cele doua surori vor cumpara in indiviziune, daca sotia dvs. va dori sa vanda si va gasi un cumparator dispus sa cumpere doar cota sa de 3/4 (in indiviziune) o va putea face fara probleme.