Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea cf.legii 341/2004
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea cf.legii 341/2004

Sant nascut in 1953 am 20 de cotizare pe cartea de munca si ma incadrez in legea 341/2004.Cand pot solicita pensionarea la limita de varsta?
Exista o problema in aceasta lege,se prevede iesirea la pensie cu 5 ani mai devreme,dar nu si stagiul complet de cotizare.(dupa anul nasterii dv.35 de ani).Asta inseamna ca puteti sa iesiti la pensie la 60 de ani daca indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare de 35 de ani.
DE CE ATUNCI CASA NATIONALA DE PENSII IMI COMUNICA CA LEGEA 341/2004 ATIONEAZA IN CONDITIILE STAGIULUI MINIM SI CA LA IMPLINIREA VARSTEI DE 60 DE ANI POT DEPUNE CEREREA DE PENSIONARE LIMITA DE VARSTA?
Cred ca aveti dreptate,in Legea 341/2004 nu se conditioneaza iesirea la pensie cu 5 ani mai devreme de stagiul complet de cotizare.
D-le,va multumesc mult pentru timpul pe care mi l-ati acordat si va rog din suflet sa-mi ingaduiti cateva minute pentru a va expune si rationalmentul meu la aceasta problema.Deci, art 5 alin 1 litera n stipuleaza iesirea la pensie cu 5 ani mai devreme -neconditionat de nimic-.In legea 263/2010 la art 52 se arata ca indeplinind cumulativ varsta de 65 de ani si stagiul minim(15 ani)poti solicita iesirea la pensie limita de varsta,Prin urmare avand 15 ani stagiul de cotizare si indeplinind varsta de pensionare 60 de ani (65-5 ani reducerea=60 ani) pot solicita iesirea la pensie limita de varsta.Mergand mai departe,art 55 din legea 263/2010 prevede la punctele a,b si c posibilitatea reducerii varstei de pensionare daca ai stagiul complet. Ori aici,la acest articol, nu e prinsa legea 341/2004.Ca de altfel nici la art.56,57,58,si 59 -unde se arata posibilitatea reducerii varstei de pensionare in alte conditii-nu e specificata legea 341/2004 Si atunci conform principiului ca tot ceea ce legea nu ingradeste devine permis putem merge la art 60 unde se arata ca reducerile prevazute la art 55 (unde am vazut ca legea 341/2004 nu e prinsa) se pot cumula cu reducerile prevazute de alte acte normative(aici putem incadra legea 341/2004)fara a depasi 13 ani .Deci zero ani reducere de art 55 ,plus 5 ani reducere din legea 341/2004 fac total 5 ani reducerea varstei de pensionare deci la varsta de 60 de ani cu stagiul mai mare de 15 ani.Casa nationala de pensii avand toate datele mele ,fara explicatii bineinteles ,mi-a trimis si raspuns scris, ca ma pot pensiona la varsta de 60 de ani cu stagiul pe care il am.Acelasi raspuns l-am primit si de la specialistii forumului La pensie.INCA O DATA VA MULTUMESC PENTRU CA M-ATI ASCULTAT.Imi place sa verific o informatie din mai multe surse,
Domnule Florin cum ați rezolvat ieșirea la pensie până la urmă. Sunt direct interesat.Multumesc.

negoiflorin a scris:

D-le,va multumesc mult pentru timpul pe care mi l-ati acordat si va rog din suflet sa-mi ingaduiti cateva minute pentru a va expune si rationalmentul meu la aceasta problema.Deci, art 5 alin 1 litera n stipuleaza iesirea la pensie cu 5 ani mai devreme -neconditionat de nimic-.In legea 263/2010 la art 52 se arata ca indeplinind cumulativ varsta de 65 de ani si stagiul minim(15 ani)poti solicita iesirea la pensie limita de varsta,Prin urmare avand 15 ani stagiul de cotizare si indeplinind varsta de pensionare 60 de ani (65-5 ani reducerea=60 ani) pot solicita iesirea la pensie limita de varsta.Mergand mai departe,art 55 din legea 263/2010 prevede la punctele a,b si c posibilitatea reducerii varstei de pensionare daca ai stagiul complet. Ori aici,la acest articol, nu e prinsa legea 341/2004.Ca de altfel nici la art.56,57,58,si 59 -unde se arata posibilitatea reducerii varstei de pensionare in alte conditii-nu e specificata legea 341/2004 Si atunci conform principiului ca tot ceea ce legea nu ingradeste devine permis putem merge la art 60 unde se arata ca reducerile prevazute la art 55 (unde am vazut ca legea 341/2004 nu e prinsa) se pot cumula cu reducerile prevazute de alte acte normative(aici putem incadra legea 341/2004)fara a depasi 13 ani .Deci zero ani reducere de art 55 ,plus 5 ani reducere din legea 341/2004 fac total 5 ani reducerea varstei de pensionare deci la varsta de 60 de ani cu stagiul mai mare de 15 ani.Casa nationala de pensii avand toate datele mele ,fara explicatii bineinteles ,mi-a trimis si raspuns scris, ca ma pot pensiona la varsta de 60 de ani cu stagiul pe care il am.Acelasi raspuns l-am primit si de la specialistii forumului La pensie.INCA O DATA VA MULTUMESC PENTRU CA M-ATI ASCULTAT.Imi place sa verific o informatie din mai multe surse,