Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de propietate soti despartiti in fapt
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de propietate soti despartiti in fapt

Eu sunt in afara tarii de mai bine de 10 ani de atunci fiind despartita in fapt de sotul meu dar oficial suntem inca soti.Noi avem o casa cumparata impreuna.Eu vreau sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste casa pentru ca nu stiu daca sotul meu a ipotecat-o el avand 2 credite.
1.Cum pot eu afla daca casa este ipotecata de catre sotul meu?
2.Noi avem un copil (are 32 de ani) care locuieste in aceasta casa ( sotul meu locuind de 6 ani la concubina) daca el decedeaza ca este grav bolnav ce se va intampla cu casa si creditele lui?
Sotul dvs. nu putea ipoteca singur imobilul, fiind coproprietari nici o banca nu accepta imobilul ca garantie fara semnaturile (si prezenta) ambilor soti. Dupa decesul sotului, jumatatea sa de casa o veti mosteni dvs. (in cota de 1/4) si copilul dvs. (in cota de 3/4). Veti mosteni, insa, si datoriile sale....
MULTUMESC.