avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Obtinere rezidenta in Romania pentru cetatean strain
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Obtinere rezidenta in Romania pentru cetatean strain

Buna ziua! Sotul meu este cetatean turc si suntem casatoriti de 2 ani de zile.Este posibil ca sotul meu sa obtina rezidenta in Romania , in situatia in care noi locuim in Turcia? Am intrebat la politia pentru straini in Romania si nu mi-au dat niciodata un raspuns concret.Daca da, in baza acestei rezidente , chiar daca nu vom locui in tara , va putea obtine peste 5 ani cetatenie romana?
Multumesc !
Sotul dumneavoastra poate obtine rezidenta si permis de sedere pentru reintregirea familiei ca urmare a casatoriei cu dvs. Pentru obtinerea cetateniei situatia este complexa si trebuie indeplinite o seama de conditii.
BUNA EMA, CE AI REZOLVAT REFERITOR LA REZIDENTA SOTULUI TAU PT ROMANIA FIIND DOMICILIAT IN TURCIA?
EU SUNT CASATORITA DE 12 ANI IN TURCIA ,DETINEM DUBLA CETATENIE ATAT EU CAT SI CEI 2 COPII AI MEI DAR SOTUL MEU ESTE DOAR CETATEAN TURC.

ASTEPT CU NERABDARE RASPUNSUL TAU,
MULTUMESC ANTICIPAT
buna ziua,sotul poate obtine cartea de rezidenta pentru membrii de familie,document valabil 5 ani de zile.se obtine in baza unui dosar care trebuie sa contina:
1.certificat de casatorie (daca este cert.de casatorie strain,trebuie apostilat,tradus si apoi transcris la oficiul starii civile de pe raza unde ati avut ultimul domiciliu in ro)
2.contract de inchiriere sau proprietate inregistrat la adm.financiara
3.dovada platii asigurarii sociale de sanatate (unde trebuie alcatuir un dosar separat)
4.copie pasaport
5.adeverinta medicala pt cet strain (cu mentiunea nu pune in pericol sanatatea publica)
6.declaratie notariala pt cet strain (cu mentiunea "in afara casatoriei incheiata cu dvs nu am incheiata o alta casatorie)
7chitanta de la trezorie taxa 7 ron (contravaloarea cartii de rezidenta)
8.timbru fiscal 1 ron
la depunerea dosarului trebuie prezentate actele si in original
pt alte sfaturi sau sugestii va stau la dispozitie
succes
Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman, nu intreprinde sau sprijina actiuni impotriva ordinii de drept sau a securitatii nationale si declara ca nici in trecut nu a intreprins asemenea actiuni;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.
gaidaucatalin a scris:

buna ziua,sotul poate obtine cartea de rezidenta pentru membrii de familie,document valabil 5 ani de zile.se obtine in baza unui dosar care trebuie sa contina:
1.certificat de casatorie (daca este cert.de casatorie strain,trebuie apostilat,tradus si apoi transcris la oficiul starii civile de pe raza unde ati avut ultimul domiciliu in ro)
2.contract de inchiriere sau proprietate inregistrat la adm.financiara
3.dovada platii asigurarii sociale de sanatate (unde trebuie alcatuir un dosar separat)
4.copie pasaport
5.adeverinta medicala pt cet strain (cu mentiunea nu pune in pericol sanatatea publica)
6.declaratie notariala pt cet strain (cu mentiunea "in afara casatoriei incheiata cu dvs nu am incheiata o alta casatorie)
7chitanta de la trezorie taxa 7 ron (contravaloarea cartii de rezidenta)
8.timbru fiscal 1 ron
la depunerea dosarului trebuie prezentate actele si in original
pt alte sfaturi sau sugestii va stau la dispozitie
succes

buna! si eu sunt in aceeasi situatie, vreau sa obtin rezidenta pt sot. avem certificat de casatorie romanesc.eu sunt cetatean roman cu domiciliul in Romania

-as vrea sa stiu cum ai facut asigurarea sociala, ce acte ti-au trebuit, une exact ai depus actele,adresa, telefon si cat timp dureaza sa iti dea adeverinta? sotul nu lucreaza in Romania, am vrea sa stam in Ro, dar dupa ce obtine rezidenta...e batai de cap vad cu asigurarea sociala!
-cu ce act te-ai prezentat la medic pt a-ti da adeverinta ca nu prezinta pericol...
-a trebuit sa fie prezenta si soti la depunerea actelor pt obtinerea rezidentei?
-ce intrebari au pus?
-dupa cat timp de la depunerea actelor ti-au dat cardul de rezident? sotul a trebuit sa stea in tara?


- la politie scrie ca exista formular tipizat pt declaratia ca nu are alta sotie, adica nu mai trb declaratie la notar.

Multumesc mult si astept raspunsuri!
numai bine!

Alte discuții în legătură

Obtinerea permisului de sedere in romania pentru un cetatean non-ue casatorit cu cetatean roman DErcan DErcan Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu informatii referitoare la documentele necesare pentru a obtine dreptul de sedere in Romania de la Oficiul Roman pentru ... (vezi toată discuția)
Casatorie cetatean non-ue silent_scream silent_scream Buna ziua! Eu si logodnicul meu (cetatean sirian) dorim sa ne casatorim in Liban sau Turcia luna viitoare, ce as vrea eu sa stiu este daca casatorindu'ma , ... (vezi toată discuția)
Casatorie cetatean eu cu cetatean non-eu si cartea de rezidenta Joana77 Joana77 Buna Ziua, Ma numesc Ioana si sunt cetatean roman si viitorul meu sot este cetatean indian.La anul in luna Ianuarie,ne vom casatori civil in India la ... (vezi toată discuția)