avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie decizie de pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie decizie de pensionare anticipata partiala

Buna ziua,
Am primit prin corespondenta decizia de pensionare anticipata partiala cu valoare pensie calculata,stagiu total de cotizare realizat, puncte de pensie in 8 noiembrie 2012 conform data posta.
La dosarul depus au fost doua adeverinte de la societatile unde am avut sporuri si sume pentru care s-a platit contributie CAS.Pentru una din societati nu se face nici o mentiune daca au fost sau nu luate in baza de calcul a pensiei iar pentru a doua se face mentiunea,, nu s-au valorificat primele, orele suplimentare si alte drepturi conform adeverinta emisa..........'', intrucit acestea nu reprezinta sporuri cu caracter permanent prevazute in anexa nr. 15 din Normele de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010.Dar pentru aceste sume sigur am platit contributii CAS deoarece am fluturasii de salarii primiti din anii de activitate de unde reiese sumele retinute.Dar CJP Tulcea sigur are in arhiva sa electronica inca din 1 aprilie 2001 baza de date pentru care am platit contributia la pensie.
Intrebarea ;Contestatia este cerere model si trebuie sa anexez si alte documente(fluturasi de salarii) si copie decizie?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ionitaaneta , utilizator 09:36, 7 Octombrie 2013
Pentru contestatie nu este model prestabilit, si e bine ca nu este.
Scrieti dumneavoastra ceea ce va nemultumeste.
Trebuie si puteti sa anexati orice documente si acte pe care le considerati relevante in sustinerea celor contestate ( fluturasi, decizii, fise fiscale, etc)
Buna ziua,
Am depus contestatia nr. 30433/12.11.2012 adresata Casei Judetene de Pensii Tulcea si am primit adresa nr. 31395/06.12.2012 prin care mi se aduce la cunostinta inintarea contestatiei mele Coisiei Centrale de Contestaitii de la care voi primi solutionarea cauzei.
Mentionez ca pina astazi nu am primit nici un raspuns, intrebarea mea este:
care este calea legala pe care trebuie sa o urmez, pentru a obtine drepturile banesti corecte privind valoarea pensiei recalculate?Ma pot adresa in instanta?
Multumesc anticipat,
ionitaaneta a scris:

Buna ziua,
Am depus contestatia nr. 30433/12.11.2012 adresata Casei Judetene de Pensii Tulcea si am primit adresa nr. 31395/06.12.2012 prin care mi se aduce la cunostinta inintarea contestatiei mele Coisiei Centrale de Contestaitii de la care voi primi solutionarea cauzei.
Mentionez ca pina astazi nu am primit nici un raspuns, intrebarea mea este:
care este calea legala pe care trebuie sa o urmez, pentru a obtine drepturile banesti corecte privind valoarea pensiei recalculate?Ma pot adresa in instanta?
Multumesc anticipat,


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model de contestatie privind decizia de pensionare elconst elconst Buna ziua! Recent, am primit decizia de pensionare si am constatat ca nu mi-au fost luate in calcul toate veniturile pentru care s-a platit contributia de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata parțiala - acord im82 im82 Vă rog, am o întrebare: La solicitarea pensiei anticipate parțiale am primit Decizia care nu include și acordul și alte sporuri, pentru ... (vezi toată discuția)
Influenta anilor de studii "la zi" in cuantumul pensiei Retardila Retardila Buna ziua! Am primit Decizia de trecere de la pensie anticipata la cea \"definitiva\", bineinteles cu anexa de calcul a vechimii in munca si cea a perioadei ... (vezi toată discuția)