avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Plata pensie la PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Plata pensie la PFA

Am si eu o intrebare referitor la plata pensiei la PFA. Pana acum era in felul urmator: daca nu depaseai venitul net anual de 8468 lei anul precedent se va sterge din pensie. In 2011 nu am atins plafonul (am avut venituri de 3000 lei) si mi sa sters anul 2011. Acum incepand de 1 iulie nu mai stiu care e treaba. La finante toti zic altceva. Ramane plafonul de 8468 lei si daca nu depasesc venitul anual atunci mi se va sterge anul 2012, sau cum este? Nu inteleg treaba cu acei 741 lei?
Cel mai recent răspuns: BBalint , utilizator 13:33, 14 Noiembrie 2012
De la 1 iulie 2012 CAS se analizeaza daca se datoreaza sau nu in functie de venitul net (venituri-cheltuieli) si nu in raport de venitul brut cum a fost pana la aceasta data.
Se datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile obtinute contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente daca venitul ramas dupa deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate este peste nivelul de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat este mai mare de 741 lei/luna.
Daca venitul este sub 741 lei nu se datoreaza CAS.
Asta am vrut sa stiu :D

Nu era clar daca cel 741 lei sunt pe luna sau pe an.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie la pensii Cosmin_777 Cosmin_777 Buna, detin o I.I. cod CAEN 7990, alte activitati de rezervare (vand bilete de autocar pt alte societati), infiintata in anul 2011, nu am facut contract cu ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza contributiile pentru sanatate si pensie pentru p.f.a. birzaveanu birzaveanu Am accesat masura 141 in domeniul apicultura si am fost nevoit sa ma inregistrez ca p.f.a. Va rog sa-mi spuneti ce obligatii fiscale am, mentionez ca nu sunt ... (vezi toată discuția)
Contributie pensie pfa 2012 urmare a oug125/2011 ad2012pfa ad2012pfa Buna ziua Pentru PFA din 2010 - fara vreo alta angajare in alta parte in toata aceasta perioada - as dori sa stiu ce datorez Casei de Pensii , ca mai ... (vezi toată discuția)