Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract intretinere

Buna seara. Nu sunt lamurit care este diferenta dintre un "contract de intretinere" si un "contract de intretinere cu drept de uzufruct viager" si daca vreunul dintre acestea comporta si o suma de bani. Multumesc.
Contractul de intretinere este contractul prin care creditorul obligatiei de intretinere instraineaza un bun imobil in schimbul intretinerii lui de catre debitorul obligatiei de intretinere. Obligatia de intretinere consta in haine, alimente, imbracaminte, asistenta medicala , obligatia ca dupa decesul creditorului obligatiei de intretinere , debitorul acestei obligatii sa l inmormanteze.
Contractul de intretinere cu uzufruct viager este o varietate a contractului de intretinere, pe langa obligatiile amintite mai sus, creditorul obligatiei de intretinere isi rezerva dreptul de uzufruct viager , adica posesia si folosinta imobilului pana la decesul sau, sau constituie cu titlu gratuit acest uzufruct unei alte persoane, de exemplu sotiei/sotului .
Contractul de intretinere este translativ de proprietate ca si un contract de vanzare cumparare insa nu are pret. Pretul este de esenta vanzarii. Intretinerea se presteaza succesiv, este un contract cu executare successive si nu dintr odata ca vanzarea.
Insa onorariul pentru autentificare se calculeaza exact ca la vanzare.