Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Care e cel mai bun moment pentru inchiderea unui ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Care e cel mai bun moment pentru inchiderea unui S.R.L.?

Un S.R.L. cu un singur asociat are in proprietate un automobil. Urmeaza ca acest S.R.L. sa fie inchis. Masina se doreste a fi vanduta unei alte societati comerciale. Stiu ca in momentul radierii unei firme, bunurile ei vor trece in patrimoniul asociatului unic. Cum ar fi mai simplu: sa se vanda acum masina, sau sa se astepte radierea firmei si masina sa fie a asociatului unic care sa o vanda? Dar banuiesc, in acest caz ca masina va trebui transcrisa de pe numele S.R.L.-ului pe numele asociatului?
Recomand sa vindeti masina inainte de radierea firmei!