Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... SCHIMBARE CUSTODIE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

SCHIMBARE CUSTODIE

Buna ziua.
Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.In urma cu 2 ani am divortat de sotul meu, iar custodia baietelului nostru in varsta de 12 ani acum mi-a fost incredintata mie>ulterior sutinut si incurajat de tatal sau in diverse lucruri ,baietelul isi doreste sa mearga sa locuiasca la el...recurgand la diverse fapte necugetate.Pt siuranta lui momentan nu vad alta solutie decat al lasa sa merga momentan catre tatal sau...este locul in care mai asculta de cineva.Problema mea este urmatoarea...tatal sau nu doreste sa-l ia decat daca ii cedez custodia lui.In acest caz care dintre noi 2 trebuie sa mearga la tribunal sa deschida actiunea eu sau fostul sot?
Se poate face aceasta cedare de custodie si la notar?
Exista cumva notiunea de ai ceda custodia doar temporar fostului sot...findac sunt convinsa ca nu va sta prea mult nici acolo.
In speranta ca voi primi raspuns ...va multumesc anticipat.
In prezent custodia este comuna, adica drepturile si indatoririle parintesti apartin in mod egal ambilor parinti.
Sotul dv poate cere instantei (notarul nu are competente in acest sens) sa i se stabileasca minorului locuinta la domiciliul sau.
custodia nu este comuna...imi este incredintat mie iar fostul sot are doar drept de vizita...intrebarea mea este care dintre noi trebuie sa deschida actiune in instanta ..deorece fostul sot sustine ca nu el este cel acre trebuie sa faca acest lucru
Fostul sot e cel care trebuie sa introduca actiunea in care sa solicite custodia comuna sau mai bine spus exercitarea autoritatii parintesti in comun de ambii parinti si stabilirea domiciliului minorului la tata, inclusiv dc doreste stabilirea cuantumului pensiei de intretinere a minorului pe care de data asta dumneavoastra i-o datorati copilului. Iar exercitarea autoritatii parintesti in comun presupune ca ambii parinti sa poata decide impreuna asupra modului cum este educat copilul, unde isi va face scoala, ce anume cursuri poate face in paralel cu scoala..s.a.m.d. De asemenea dumneavoastra trebuie sa solicitati program de vizita bine stabilit pentru ca nu cumva sa intampinati ulterior probleme in a va vedea copilul.
Oricare din parinti se poate adresa instantei pt a cere ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata in comun, iar locuinta minorului sa fie la tata.
Cum oricare dintre parinti??? Pai poate fostul sot, adica tatal nu isi doreste obtinerea custodiei comune asupra copilului...asa ca mama nu poate solicita ea acest drept in numele tatalui!!!!