Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Refuz accept de plata - Credit Europe
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Refuz accept de plata - Credit Europe

Buna ziua,

De curand am gasit masina lovita in parcare - avarii la bara fata si capota.
Am fost si am deschis dosarul de dauna si apoi am fost la service pentru reparatii. Cei din service au facut o reconstatare a starii masinii si au concluzionat ca bara fata trebuie inlocuita si au descoperit trager-ul rupt fiind necesara si inlocuirea acestuia. S-a trimis reconstarea la CEAR.

Raspunsul a fost:
- bara fata - se poate repara, iar daca cei din service nu pot sa efectueze reparatia, un consultant va fi trimis de catre CEAR pentru a ridica bara in vederea reparatiei intr-o alta locatie.
- trager-ul va fi reparat in afara conditiilor politiei pentru ca face parte din al eveniment data inainte de a intra in vigoare polita casco.

Bineinteles ca nu am fost deacord cu solutia domnilor de la CEAR si am cerut demontarea pieselor pentru demonstrarea necesitatii inlocuirii. Au fost facut in service fotografii cu punctele de rupere si lovire ale barii si tragerului si trimisa o noua reconstatare catre CEAR.

De data aceasta raspunsul a fost:

- bara fata - se accepta inlocuirea
- trager-ul - se ramane la decizia initiala si anume reparat in afara conditiilor politei.

De unde stie domnul de la CEAR ca evenimentul a avut loc inainte de a deschide polita?

Mi s-a cerut copie dupa cartea de identitate a masinii in vederea stabilirii unui `lant cinematic al evenimentelor`.

Am deschis o petitie la CSA cu titlu informativ despre acest scenariu.
Apelez si la acest forum pentru un sfat pentru ca eu nu am auzit si nu am gasit nici un scenariu de acest gen.

Este corect si legal si relevant pentru situatia data sa se procedeze asa?

Exista posibilitatea ca masina sa fi avut o avarie inainte de polita casco, polita casco incheiata in momentul in care am achizitionat masina (second hand); nu am de unde sa stiu desi masina fusese cumparata in leasing fapt care obliga propietarul cu polita casco daca nu ma insel.

Daca acest lucru (avaria la trager) nu este mentionat in inspectia de risc este corect ceea ce face CEAR ?

Multumesc anitcipat,
Bogdan C

Buna ziua. Nu imi propun si de aceea va rog sa nu va faceti impresia ca va dau lectii de ordin juridic. Insa, pentru a veni in sprijinul dvs consider ca ar fi util sa utilizez cateva citate din Legea nr. 136/1995, cu modificarile si actualizarile pana in 2011:
"Art. 2. - În asigurarea facultativă raporturile dintre asigurat şi asigurător, precum şi drepturile şi obligaţiile fiecărei părţi se stabilesc prin contractul de asigurare".
"Art. 8. - Avizarea şi constatarea producerii riscurilor asigurate, evaluarea pagubelor,
stabilirea şi plata despăgubirilor ori a sumelor asigurate se efectuează în condiţiile legii
şi ale normelor adoptate în baza legii de Comisia de Supraveghere a Asigurărilor,
pentru asigurările obligatorii, sau ale contractului de asigurare, în cazul asigurărilor
facultative".
" Art. 69. - Unităţile de poliţie, unităţile de pompieri, unităţile medicale din cadrul
sistemului medical public şi privat, medicii de familie şi celelalte autorităţi publice
competente să cerceteze accidente de vehicule sau alte evenimente, după caz, vor
comunica, la cererea asigurătorilor, în termen de cel mult 30 de zile de la solicitare,
actele şi datele cu privire la cauzele şi împrejurările producerii riscurilor asigurate şi la
pagubele provocate, în vederea stabilirii şi plăţii de către asigurători a indemnizaţiilor de
asigurare."
"Art. 69¹. – În România, asigurările şi reasigurările sunt supuse dispoziţiilor Codului
civil şi ale prezentei legi.
Pentru situaţiile nereglementate în prezenta lege, aceasta se completează cu Legea
nr. 32/2000, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cu alte prevederi legale,
aplicabile după caz. "
" Art. 69². - Comisia de Supraveghere a Asigurărilor adoptă norme obligatorii în
aplicarea dispoziţiilor Codului civil şi ale prezentei legi. ".

Avand in vedere prevederile legale mentionate, consider ca dvs sunteti indreptait sa va adresati in scris Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor pentru a obtine sprijin (si nu doar pentru a informa) in solutionarea problemei dvs cu asiguratorul.

buna ziua,

multumesc pentru raspuns. ma voi adresa in scris catre CSA pentru a obtine sprijin in solutionarea acestei probleme.

Multumesc
Bogdan C
voi reveni cu un raspuns dupa ce se va lua o decizie din partea CEAR
Dumneavoastra aveti mai mult nevoie de o parere tehnica avizata decat de una juridica.Inspectia de risc nu presupune ca repezentantii asiguratorului sa va dezmembreze toata masina sa vada daca nu aveti avarii ascunse, ci se face o inspectie de suprafata.

Asiguratorul CASCO va raspunde de inlocuirea trager-ului doar daca se poate face o legatura de cauzalitate intre producerea evenimentului si aceasta avarie. Astfel, un expert tehnic va trebui sa raspunda daca din dinamica si intensitatea cu care s-a produs coliziunea putea sa rezulte avarierea acestei piese.
Asiguratorul va transmis punctul de vedere tehnic al reprezentantilor sai. Va sfatuiesc sa incercati si dumneavoastra sa obtineti un punct de vedere autorizat cu privire la acest aspect (incercati la reprezentantii service-ului, pentru ca ma indoiesc ca doriti sa platiti o expertiza auto). Daca persoana in cauza va confirma punctul de vedere al asiguratorului, atunci renuntati sa mai luptati cu ei, pentru ca au dreptate. Daca insa specialistul la care veti apela va spune ca este posibil ca din dinamica accidentului sa fei avariat trager-ul, atunci convocati asiguratorul la conciliere si mergeti in instanta.
CSA-ul nu prea va poate ajuta, deoarece nu fac expertize tehnice.