Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Statut in forma autentica sau atestat de avocat
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Statut in forma autentica sau atestat de avocat

Buna ziua,

Imi puteti spune si mie exact ce inseamna urmatoarea fraza din legea 26/2000: "membrii asociaţi încheie actul constitutiv şi statutul asociaţiei, în formă autentică sau atestată de avocat" ?
Ce inseamna STATUT IN FORMA AUTENTICA si ce inseamna STATUT ATESTAT DE AVOCAT ?

Va multumesc
"forma autentica" este data de inchiererea notariala intocmita de un notar public iar " atestat de avocat" este incheierea pe care o poate redacat un avocat in baza statutului profesiei.
Avocatul poate atesta - in temeiul legii si a statutului profesiei - continutul actului, data semnarii si identitatea partilor.

Autentificarea o face notarul, conform legii prefesiei sale.

Pentru asociatii, ambele forme (atestare/autentificare) sunt valabile la incheierea actelor.
Multumesc pentru raspunsuri, insa atunci mai am o intrebare:
In cazul avocatului, pot eu redacta statutul si actul constitutiv, iar avocatul pur si simplu mi le atesta, ori nu? Sau mai este posibilitatea ca avocatul sa imi redacteze statutul si actul constitutiv, la care imi face si atestarea?

In cazul notarului, statutul este de o forma prestabilita, la care doar completeaza spatiile libere, cum ar fi numele asociatilor, adrese, sediu etc iar la urma autentifica documentele?
Cel mai bine este sa va redacteze avocatul actul constitutiv si statutul.

La notariat nu stiu cum este statutul, ma indoiesc ca trebuiesc doar completate spatii.

Oricum va costa mai putin la avocat.
Multumesc!