avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Sunt nascut in noe 1955 am 38 ani de munca, 22 in grupa II, la ce varsta ma pot pensiona anticipat?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:10, 20 Noiembrie 2012
1. Pentru un barbat nascut in 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 22 de ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (65 - 5 = 60 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 6 luni (38/0 + 5/6 = 43 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 de ani in nov. 2015.

4. Pensia anticipata si pensia anticipata le puteti solicita tot la varsta de 60 de ani, indepliniti conditiile de stagiu pentru ele dar nu mai este cazul deoarece la aceeasi data puteti solicita pensie pentru limita de varsta.
Bună ziua,
mă numesc Ana şi aş avea o întrebare. Sunt născută în noiembrie 1959, am 32 de ani şi 3 luni de muncă, din care 23 de ani în gr. II. La ce vârstă mă aş putea să mă pensionez? Vă mulţumesc anticipat!
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,pensie la limita de varsta la 56 de ani si 7 luni.
In acest caz,pensia anticipata sau anticipata partiala nu mai prezinta nici o importanta,fiind la aceeasi varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea anticipata coadaiulian coadaiulian Buna ziua .Ma numesc C.Iulian nascut in data de 24/07/1955.Am vechime in campul munci peste 40 de ani dintre care 22 de ani in grupa a2.(fosta).Mar interesa ... (vezi toată discuția)
Pensionare marengo85 marengo85 Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns legat de pensionare. Am lucrat in grupa a-I-a in anul 1983 si in grupa a-II- a timp de 22 de ani din ... (vezi toată discuția)
Pensionare SDENYS23 SDENYS23 buna ziua am o intrebare la ce varsta se poate pensiona(anticipat) un om care sa nascut pe 26-101955 si care a lucrat din 1972 pana in 2010 si are si 8 ani de ... (vezi toată discuția)