Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... inregistrare mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

inregistrare mijloc fix

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca este corecta inregistrarea unui ciocan demolator fol. in constructii cu val. de 2500+24%=3100. 2131=401 sau 2131=404 si amortizare 12 luni.
Varianta cu 404 este cea corecta.
Trebuie sa verificati durata normala de functionare a ciocanului si apoi sa stabiliti in cat timp il amortizati. 12 luni este cam putin, mai degraba intre 2-4 ani amortizare.
Deschideti fisa milocului fix. Puteti incadra in grupa 2 - cod clasificare, 2.1.20.2.2. - ciocane pneumatice, perioada normala de functionare cuprinsa intre 2 si 4 ani.