avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... inregistrare mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

inregistrare mijloc fix

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca este corecta inregistrarea unui ciocan demolator fol. in constructii cu val. de 2500+24%=3100. 2131=401 sau 2131=404 si amortizare 12 luni.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 23:46, 20 Noiembrie 2012
Varianta cu 404 este cea corecta.
Trebuie sa verificati durata normala de functionare a ciocanului si apoi sa stabiliti in cat timp il amortizati. 12 luni este cam putin, mai degraba intre 2-4 ani amortizare.
Deschideti fisa milocului fix. Puteti incadra in grupa 2 - cod clasificare, 2.1.20.2.2. - ciocane pneumatice, perioada normala de functionare cuprinsa intre 2 si 4 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie soft - inregistrari contabile ionutght ionutght Buna ziua Am achizitionat cu factura 5 calculatoare(1300lei pe buc) si 10 licente windows separat(800lei pe buc). Licentele nu sunt instalate pe ... (vezi toată discuția)
Incadrare aparat sudura ca mijloc fix BiancaMD BiancaMD Bună ziua, Am cumpărat un aparat de sudura ewm mig 400in valoare de 8500 ron+tva. Este corect sa îl înregistrez pe 2131? Și amortizarea pe 12 ... (vezi toată discuția)
Cumparare mijloc fix - inregistrare contabila la cumparator. ionela_s ionela_s Achzitionare unui mijloc fix pe factura de serv telefonice. Achitarea mijlocului fix se face in rate lunare, iar acestea sunt inscrise pe factura telefonica a ... (vezi toată discuția)