Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... spor vechime
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

spor vechime

O salariata(functionar public) angajata in noiembrie 2007 (fara nici o zi vechime) a fost in concediu maternitate si concediu crestere copil in perioada aprilie 2009 - mai 2011. Pt. acordarea unei gradatii (calculul sporului de vechime) se ia in calcul perioada aprilie 2009 - mai 2011 cat a avut raportul de serviciu suspendat, sau nu?
Care este cadrul legal?
concediile mentionate sunt vechime in munca, pana la 01.01.2012, astfel ca pt sporul de vechime se vor lua in considerare, potrivit Art. 18 alin. (7) din O.U.G. nr. 148/2005.
cristinacanta, utilizator
OUG nr.148/2005:
art.18 (7) Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.

Aceasta prevedere a intrat in vigoare la data de 20.01.2007 ... dupa 01.01.2012 perioada CCC este considerata si vechime in specialitate ..