Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Statut juridic persoanã schizofrenicã
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Statut juridic persoanã schizofrenicã

Bună seara,
Îmi puteți spune care este statutul juridic al unei persoane ce suferă de schizofrenie ?

Ce se întâmplă cu o persoană care, află după o vârstă înaintată, că suferă de o dizabilitate mentală, mai poate încheia el acte translative de propietate și alte acte de înstrăinare, a bunurilor din patrimoniul propriu ?
Poate incheia orice fel de acte daca nu este pusa sub interdictie. Persoanele cu shizofrenioe, daca fac tratament au un comportament normal. Ele nu sunt lipsite de discernamant.
Ok și un om poate fi pus sub interdicție la cererea proprie ?
NU . Daca ar face asta, se vede treaba ca are discernamant :).
Art. 164
(1) Persoana care nu are discernamantul necesar pentru a se ingriji de interesele sale, din cauza alienatiei ori debilitatii mintale, va fi pusa sub interdictie judecatoreasca.
Art. 165
Interdictia poate fi ceruta de persoanele prevazute la art. 111, care este aplicabil in mod corespunzator.

adica de

Art. 111
Au obligatia ca, de indata ce afla de existenta unui minor lipsit de ingrijire parinteasca in cazurile prevazute la art. 110, sa instiinteze instanta de tutela:
a) persoanele apropiate minorului, precum si administratorii si locatarii casei in care locuieste minorul;
b) serviciul de stare civila, cu prilejul inregistrarii mortii unei persoane, precum si notarul public, cu prilejul deschiderii unei proceduri succesorale;

d) organele administratiei publice locale, institutiile de ocrotire, precum si orice alta persoana.