Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cetatenia maghiara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cetatenia maghiara

Am un baiat de 19 ani,nascut Budapesta,Ungaria.Cum poate obtine cetetenia maghiara?Trebuie neaparat sa stie limba maghiara?
Trebuie sa vedeti care este legislatia in Ungaria, dar cel mai probabil trebuie sa stie si limba. La noi, pentru obtinerea cetateniei romane este necesar sa stii limba romana, istorie, geografie, constitutia tarii, etc...
Dar nu are dreptul prin nastere?
georgetastancu, utilizator
Trimiteti un mail sau sunati la unul dintre consulatele Ungariei din Romania, ei va pot lamuri in mod sigur.

Date de contact:
[ link extern ]
georgetastancu a scris:

Dar nu are dreptul prin nastere?

Daca este nascut din parintii, unul de cetatenie maghiara iar altul de cetatenie romana este cetatean maghiar si roman. Daca insa ambii parinti sunt romani, este doar cetatean roman, chiar daca este nascut in Ungaria trebuie sa solicite acordarea cetateniei maghiare.
[ link extern ]
Justitiarul711, utilizator