Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inspector resurse umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inspector resurse umane

daca trebuie sau nu trebuie sa ai experienta ca inspector resurse umane (cu diploma) pentru a ocupa un post de inspector resurse umane.
A avea experienta in domeniu nu este egal cu a avea o diploma care sa ateste o anumita specializare.:) Puteti ocupa un post de inspector resurse umane si cu studii economice.Cursul de HR va aduce doar o diploma, nu si cunostinte necesare practicarii acestei profesii.Dar daca ramaneti prin zona, ;) in afara de studiul individual absolu necesar, puteti intelege mai bine legislatia in domeniul muncii.
Experienta nu este reglementata legal pentru ocuparea unui post.
Cel mult poate fi un criteriu la angajare.
nu trebuie experienta
Experienta se ca[pata de-a lungul timpului ... important este ca acea persoana sa aiba aptitudinile necesare pentru ocuparea acelui post.