Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Recuperare bunuri lasate in custodie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Recuperare bunuri lasate in custodie

Buna,

Lucrez cu o firma de 1 an si i-am lasat in custodie prin proces verbal 2 pompe (care valoreaza cam 3000 euro).

Intre timp i cei de acolo (de la firma) imi zic ca numai au pompele ( imi este frica sa nu le fii vandut).

Ce imi recomandati sa fac, ce procedura legala sa urmez?

Multumesc
Boris_B, utilizator
Buna seara!

Puteti depune plangere pentru abuz de incredere, conform art. 213 C. pen. si sa va constituiti parte civila, sau puteti demara actiunea in revendicare, conform art. 563 si urmatoarele din noul C. civ.

Parerea mea! Poate mai vin si altii cu pareri!

Toate cele bune!
Miruna_28, utilizator