avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Recuperare bunuri lasate in custodie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Recuperare bunuri lasate in custodie

Buna,

Lucrez cu o firma de 1 an si i-am lasat in custodie prin proces verbal 2 pompe (care valoreaza cam 3000 euro).

Intre timp i cei de acolo (de la firma) imi zic ca numai au pompele ( imi este frica sa nu le fii vandut).

Ce imi recomandati sa fac, ce procedura legala sa urmez?

Multumesc
Ultima modificare: Marți, 27 Noiembrie 2012
Boris_B, utilizator
Cel mai recent răspuns: Miruna_28 , utilizator 18:31, 27 Noiembrie 2012
Buna seara!

Puteti depune plangere pentru abuz de incredere, conform art. 213 C. pen. si sa va constituiti parte civila, sau puteti demara actiunea in revendicare, conform art. 563 si urmatoarele din noul C. civ.

Parerea mea! Poate mai vin si altii cu pareri!

Toate cele bune!
Ultima modificare: Marți, 27 Noiembrie 2012
Miruna_28, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul de comodat goghiu goghiu In data de 25 08 2004 am incredintat autoturismul Dacia 1300 spre folosinta 1 an de zile unei persoane care domiciliaza in alta localitate, intocmind la data ... (vezi toată discuția)
Vanzare autoturism fara contract vanzare cumparare nitrica nitrica In primul rand as vrea sa va cer scuze pentru ca va retin dar nu stiu cui mai ma pot adresa in situatia in care ma aflu.In luna iulie 2010 sotul meu a vandut ... (vezi toată discuția)
Subiect: privilegiu locator econsultant econsultant in speranta ca ma puteti ajuta, ma adresez voua cititorilor cu o speta destul de interesanta. In 2008, societatea la care eram administrator a incheiat un ... (vezi toată discuția)