Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general conditii import produse alimentare din non-UE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

conditii import produse alimentare din non-UE

As dori sa import ulei,zahar,cereale din afara UE.Stie cineva daca e nevoie de vreo licenta,sau se cuepmpara efectiv si se plateste vama,si daca da,cat costa respectiva taxa.Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

De regula e nevoie de licenta AGRIM pentru cereale, dar depinde si care sunt acestea, depinde si din ce tara vin produsele.
Cu privire la ulei , nu trebuie licenta dar si aici taxele vamale sunt functie de originea marfurilor.

Trebuiesc mai multe detalii pentru un raspuns complet.