Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu ingrijire copil

Buna seara,
am nascut un copil in data de 30.03.2011 si am solicitat CIC pana la 2 ani.
In cazul meu se aplica prevederea ordonantei potivit careia tatal este obligat sa solicite CIC o luna?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Conform art. 11 din OUG.111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, "Dreptul la concediul pentru creşterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acordă pe bază netransferabilă persoanelor ai căror copii se nasc începând cu data de 1 martie 2012, precum şi celor aflate în situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2), începând cu această dată, în situaţia în care ambele persoane din familia respectivă îndeplinesc condiţiile de acordare a acestuia, după cum urmează:
a) cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept
b) în situaţia în care persoana prevăzută la lit. a) nu solicită dreptul la concediul care îi revine, celălalt părinte nu poate beneficia de dreptul la concediu în locul acesteia."

Avand in vedere faptul ca dvs. ati nascut in martie 2011, prevederea referitoare la luna de concediu acordata celuilalt parinte nu se aplica.

Dana
Dana Fatol, Avocat